Jak Zyskać na Efektywnym Gospodarowaniu Wodą

Jak Zyskać na Efektywnym Gospodarowaniu Wodą

Jak Zyskać na Efektywnym Gospodarowaniu Wodą

Kiedy warto zamontować podlicznik ogrodowy?

W przypadku ogrodu o niewielkiej powierzchni, na jego podlewanie zużywana jest niewielka ilość wody, a instalacja jest nieopłacalna. Na oszczędności można liczyć, jeżeli w okresie roku zużycie wody „ogrodowej” wynosi przynajmniej 15-20 m³. Taka ilość pozwala zbilansować koszty związane z wydaniem warunków technicznych, przeglądem i opomiarowaniem instalacji oraz wymianą/legalizacją wodomierza.

Zgoda na montaż takiego wodomierza może być wyrażona wyłącznie w przypadku całkowitego wyeliminowania możliwości zrzutu do kanalizacji wody/bądź ścieków powstałych po jej zużyciu.

Decyzja o zamontowaniu dodatkowego wodomierza – podlicznika ogrodowego w gospodarstwie domowym niesie ze sobą wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

1. Oszczędność Finansowa

Montaż podlicznika ogrodowego pozwala na precyzyjne mierzenie wody zużywanej na potrzeby ogrodowe. Woda ta nie trafia do kanalizacji, dlatego jej zużycie może być rozliczane inaczej niż woda wykorzystywana w domu. Dzięki temu, możliwe jest obniżenie rachunków za ścieki, co prowadzi do realnych oszczędności finansowych.

2. Świadomość Zużycia Wody

Posiadanie podlicznika umożliwia dokładne monitorowanie ilości wody zużywanej na podlewanie ogrodu, mycie samochodów, czy inne cele zewnętrzne. Taka świadomość zużycia pozwala na bardziej efektywne zarządzanie wodą, co może prowadzić do dalszych oszczędności oraz odpowiedzialnego gospodarowania zasobami wodnymi.

3. Lepsze Planowanie Ogrodnictwa

Dzięki dokładnym pomiarom wody wykorzystywanej w ogrodzie, można lepiej planować nawadnianie roślin, co jest szczególnie ważne w okresach suszy. Efektywniejsze wykorzystanie wody przekłada się na zdrowsze rośliny i lepsze plony.

4. Środowiskowe Korzyści

Racjonalne gospodarowanie wodą to nie tylko korzyści finansowe, ale także ekologiczne. Oszczędzanie wody przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych i zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Montaż podlicznika ogrodowego może być krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia.

5. Zgodność z Regulacjami

Instalacja podlicznika ogrodowego zgodnie z wytycznymi Wodociągów Kępińskich zapewnia zgodność z lokalnymi przepisami dotyczącymi rozliczania wody. To pozwala uniknąć potencjalnych problemów prawnych i gwarantuje prawidłowe rozliczenie zużycia wody.

6. Wydłużenie Żywotności Systemu Kanalizacyjnego

Mniejsze obciążenie systemu kanalizacyjnego poprzez wyeliminowanie zrzutu wody ogrodowej może przyczynić się do wydłużenia żywotności lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. To korzyść zarówno dla mieszkańców, jak i dla zarządcy sieci wodociągowej.

Polecane artykuły