Wyjeżdżasz na groby? Oto, co zrobić, by uniknąć problemów z wodą w domu.

Wyjeżdżasz na groby? Oto, co zrobić, by uniknąć problemów z wodą w domu.

Wyjeżdżasz na groby? Oto, co zrobić, by uniknąć problemów z wodą w domu.

Podczas gdy skupiamy się na uczczeniu pamięci tych, których już z nami nie ma, warto również zadbać o kilka spraw w naszym domu, by po powrocie nie spotkały nas niemiłe niespodzianki związane z instalacją wodno-kanalizacyjną. Oto kilka wskazówek, o czym warto pamiętać jeśli twój wyjazd jest kilkudniowy:

  1. Zamknij główny zawór wodny: Jeżeli planujesz być poza domem przez kilka dni, rozważ zamknięcie głównego zaworu wodnego. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zalania w przypadku niespodziewanej awarii.
  2. Sprawdź wszystkie krany: Upewnij się, że wszystkie krany w domu są dobrze zakręcone. Mały kroplący kran może nie tylko marnować wodę, ale także powodować powolne zalanie, jeśli zbiornik lub rura pęknie.
  3. Opróżnij rury w miejscach narażonych na mróz: Jeżeli wyjeżdżasz w okresie zimowym, a w prognozie są silne mrozy, warto opróżnić wodę z rur, które mogą być narażone na zamarzanie, np. w nieocieplonych częściach domu.
  4. Zadbaj o kanalizację: Jeśli nie korzystasz z toalety przez kilka dni, woda w syfonie może odparować, co pozwoli nieprzyjemnym zapachom przedostać się do wnętrza domu. Aby temu zapobiec, możesz wlać do toalety trochę oleju roślinnego – stworzy on warstwę na powierzchni wody, która zapobiegnie jej odparowywaniu.
  5. Opróżnij zewnętrzne wodociągi: Jeżeli masz wodociągi na zewnątrz domu, np. kran ogrodowy, warto je opróżnić przed dłuższym wyjazdem w okresie zimowym, by zapobiec zamarzaniu.
  6. Poinformuj sąsiadów: Jeśli masz zaufanie do sąsiadów, daj im znać o swoim wyjeździe i poproś o okazjonalne sprawdzenie Twojego domu. Mogą zauważyć potencjalne problemy z wodą lub kanalizacją szybciej niż Ty po powrocie.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie i dbałość o instalację wodno-kanalizacyjną przed wyjazdem pozwoli Ci spokojnie spędzić czas na grobach bliskich i wrócić do domu bez nieprzyjemnych niespodzianek. Bezpiecznej podróży!

Polecane artykuły