Nie wylewaj tłuszczów do kanalizacji

Nie wylewaj tłuszczów do kanalizacji

Nie wylewaj tłuszczów do kanalizacji

Ruszamy z kolejnym odcinkiem edukacji mieszkańców miasta i gminy Kępno przygotowanym przez spółkę Wodociągi Kępińskie.

Wodociągi ostrzegają przed wylewaniem tłuszczów po smażeniu do ubikacji czy zlewu, gdyż prowadzi to do powstawania zatorów w rurach i zapychania kanalizacji. Zapchana kanalizacja może powodować problemy, szczególnie w okresie świąt.

Wylewając tłuszcz do kanalizacji, powodujemy jego natychmiastowe tężeje i trudne do usunięcia zatory. Tłuszcze osadzają się na ścianach rur, blokując odpływ ścieków z budynków, co może prowadzić do wybijania ścieków w piwnicach czy mieszkaniach. Koszt przepchania takich rur jest bardzo wysoki.

Aby uniknąć takich sytuacji, zaleca się wylewanie tłuszczów do słoików, a następnie wyrzucanie ich do pojemników na odpady zmieszane. Właściciele restauracji, punktów gastronomicznych i stołówek mają obowiązek przekazywania zużytego tłuszczu specjalistycznym firmom utylizującym tłuszcze.

Wodociągi przypominają, że dotarcie do sprawców zanieczyszczenia kanalizacji tłuszczami jest łatwe, gdyż ekspertyza kamerami może wskazać winnego. Właściciel przyłącza kanalizacyjnego może zostać obciążony kosztami czyszczenia miejskich kanałów.

Pamiętajmy, że właściwe postępowanie z odpadami tłuszczowymi chroni naszą infrastrukturę i środowisko. Razem dbajmy o nasze miasto!

Polecane artykuły